To inspirerende arrangementer i Hundige Kirke

dato

Hundige Kirke byder på to meningsfulde arrangementer i oktober 2026. Først åbner ÆldreSagen en demensvenlig hyggecafé den 5. oktober, og senere på måneden den 21. oktober vil tidligere sognepræst Jens Ole Christensen dykke ned i temaet "Glade salmer, skrevet i dyb smerte".

Den 5. oktober kl. 10 åbner ÆldreSagen dørene til en demensvenlig hyggecafé i Hundige Kirke. Caféen er primært rettet mod personer med demens og deres pårørende, men alle interesserede er velkomne. Her vil der være mulighed for at tale om de udfordringer, demens medfører, både for de ramte og deres pårørende. Der vil også være fællessang og hygge. Deltagelse er gratis, og der kræves ingen tilmelding. Caféen byder desuden på kaffe/te og lidt sødt og vil være åben den første mandag i hver måned kl. 10-12.

Foredrag om salmer og sorg

Senere i oktober, den 21. kl. 10, inviterer Hundige Kirke til et foredrag med tidligere sognepræst Jens Ole Christensen. Under overskriften "Glade salmer, skrevet i dyb smerte" vil han fortælle om salmer og sorg. Foredraget vil tage udgangspunkt i værker af Jakob Knudsen, Grundtvig, Kristian Østergaard, Lina Sandell-Berg og måske flere. Disse salmer, der er fyldt med tryghed og glæde, blev skrevet i dybe kriser, hvilket giver dem en særlig dybde og ægthed. Undervejs vil deltagerne også få mulighed for at synge nogle af disse salmer.

Praktisk Information
Demensvenlig hyggecafé:
Dato: Mandag 5. oktober 2026
Tid: Kl. 10:00-12:00
Sted: Hundige Kirke, Eriksmindevej 20, 2670 Greve
Entré: Gratis
Foredrag om salmer og sorg:
Dato: Onsdag 21. oktober 2026
Tid: Kl. 10:00
Sted: Hundige Kirke, Eriksmindevej 20, 2670 Greve
Entré: Ikke oplyst



Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her
Kilde: Kultunaut
Mest læste artikler