Den 18. marts kl. 17:00 åbner Greve Bibliotek dørene for en unik fotoudstilling, der skildrer projektet "Pas på vandet." Dette udvekslingsprojekt mellem Greve Gymnasium og Windhoek International School i Namibia, støttet af Globuspuljen, har engageret 12 elever fra hver skole i arbejdet med en soldreven vandpumpe. Projektet fokuserer på at sikre vandforsyning til både mennesker og elefanter i et tørt miljø. Udstillingen giver indblik i ørkendannelse og de udfordringer, der opstår, når man bygger infrastruktur i områder med vilde elefanter. Sammen med de namibiske elever vil de danske elever også sætte fokus på lokale udfordringer med stigende vandmængder og forurening i Danmark.
Arrangementet er gratis, men kræver tilmelding.
Guldalderens litterære kvindelivTo dage senere, den 20. marts kl. 17:00, inviterer Greve Bibliotek til en litterær aften, hvor Thomasine Gyllembourgs liv og værker er i centrum. Gyllembourg, en markant skikkelse i det danske åndsliv, skrev om kærlighed, familieliv og 1800-tallets moral, og hun har haft stor betydning for kvindelige forfattere i eftertiden. Arrangementet inkluderer servering af en passende drik, og deltagelse koster 30 kr.
Bemærk, at der kan forekomme fotografering under arrangementet til brug i PR-øjemed. Læs mere om Greve Kommunes retningslinjer for offentliggørelse af billeder og film her.
Praktisk InformationFotoudstilling: Ørkendannelse i Namibia, vandstigninger i Danmark
Dato: Tirsdag 18. marts 2025
Tid: Kl. 17:00
Sted: Greve Bibliotek, Portalen 2, 2670 Greve
Entré: Gratis med tilmelding
Litterær aften: Guldalder - Romantik - Kvindeliv
Dato: Torsdag 20. marts 2025
Tid: Kl. 17:00
Sted: Greve Bibliotek, Portalen 2, 2670 Greve
Entré: 30 kr
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her